Aktuální ceny drahých kovů: data se aktualizují

Proč si pořídit mince nebo slitky?

V nejisté době, kdy inflace stoupá neuvěřitelnou rychlostí a zdražuje se téměř všechno zboží se lidé oprávněně obávají o své úspory. Každým procentem inflace se hodnota úspor snižuje. Je proto logické, že člověk hledá možnosti, jak našetřené peníze ochránit. Mezi jednu z možností patří i investice do drahých kovů. Jejich cena sice není garantovaná, ale jedná se o jednu z nejjistějších investic, která zvládne udržet hodnotu peněz, a mnohdy ji i navýšit. Pořídit si pár slitků nebo zlatých mincí také není tak nákladné, jak jste si možná mysleli.

Vzácná mince

Je lepší investiční mince nebo raději slitek?

Obě formy uchovávání drahých kovů mají své plusy a mínusy. Než si zlatý slitek nebo minci koupíme, je třeba si promyslet pár kroků.

Nejdříve je nutné zvážit, jak velký obnos peněz můžeme pro tento nákup uvolnit. V případě, že disponujeme několika tisíci korunami, máme rozhodování usnadněné. V této cenové relaci bude nejlepší pořídit si pár investičních stříbrných mincí. Jejich cena je mnohem dostupnější než u zlatého kovu a kovových slitků. U jednotlivých mincí pak v popisku najdete dostupné informace o přednostech vybraného stříbrňáku.

Investice do stříbra přináší výhodu nejen jako formu investování do drahého kovu, ale také do kovu průmyslového. I to zvyšuje jeho hodnotu a možnosti využití. Celkem 85% celosvětové produkce stříbra totiž připadá na průmysl. Těžba stříbra je omezená a nelze nijak uměle navýšit, proto cena tohoto kovu bude zákonitě růst.

Pokud si můžete dovolit uvolnit na investici stříbra větší obnos peněz v řádu desítek tisíc korun, nabízí se nákup stříbrných slitků.

V případě, že byste raději zainvestovali do zlata, budete potřebovat větší finanční obnos, protože zlato je samozřejmě dražší než stříbro. I zde si můžete zvolit zlaté slitky (tolik líbivé a populární zlaté cihličky) nebo zlaté mince.

Pokud se rozhodnete investovat do mincí nebo slitků, důležité je, abyste pořizovali takové, jejichž hmotnost je uvedena v uncích. Nejčastěji se obchoduje s trojuncovými produkty, proto na to myslete! Když se rozhodnete zainvestovat do slitků, je výhodnější pořídit si větší slitky. Protože slitek je třeba vyrobit, zabalit, pojistit atd. Příkladem budiž, že levněji vás vyjde kilový slitek zlata nebo deset stogramových slitků. Ovšem větší slitek se hůře prodává. Pokud hodláte pořídit dlouhodobou investici a nemáte v plánu prodávat pouze část úspor, vyplatí se pořídit si jeden velký kus. Ztrácíte tak ale flexibilitu investice.

Možná budete časem chtít zajistit maximální návratnost vašich investic, a tak budete chtít část slitku prodat. Ouha, část slitku? Zde se vyplatí mít více slitků menší hmotnosti, abyste mohli prodat jen část. A nebo raději pořídit investiční mince.

Investiční zlaté a stříbrné mince nabízejí výbornou flexibilitu. Jsou skvělou volbou jak pro začátečníky, tak pro znalé investory. Vyrábějí se v několika velikostech, proto si můžete vybrat vhodnou velikost přesně pro vás. Nejlepší je však pořídit minci minimálně jednouncovou. Mince se dobře skladují a na trhu jich najdete obrovské množství - snadno si tak vyberete takové, které budou vyhovovat vašim požadavkům.

Všeobecně je dobré myslet na diverzifikaci investičního portfolia, a to platí i pro drahé kovy. Zaměřte se tedy nejen na slitky, ale i na mince. Jaké pořídit? Třeba zlaté  mince Krugerrand či sovereigny. Pro stříbro jsou pak oblíbené mince Philharmoniker, American Eagle, Canadian Maple, Australian Kangaroo či Krugerrand.

 

Mince pamětní a oběžné

Mimo investiční mince si můžete pořídit i mince pamětní, historické, sběratelské či oběžné. Jaký je v nich rozdíl? Mince oběžné představují skutečné platidlo, které se využívalo nebo stále využívá. Mince historické pak taktéž sloužily jako platidlo, ovšem v dávnější době. Jejich hodnota spočívá ve vzácnosti, je jich omezené množství. Je ovšem někdy těžké doložit jejich pravost. Mince sběratelské a pamětní, které jsou rovněž raženy v určitém nákladu, který se nenavyšuje. Liší se druhem motivu, váhou, značkou a počtem kusů v dané edici. Jejich cena tak nespočívá pouze v užitém kovu, ale i v umělecké hodnotě. Investiční mince pak v podstatě představuje hodnotu pouze v použitém kovu a jeho množství.

 

Prohlédněte si nabídku v našem e-shopu. Nabízíme široké portfolio nejrůznějších druhů zlatých i stříbrných mincí a slitků.