Aktuální ceny drahých kovů: data se aktualizují

2023 - SADA OBĚŽNÝCH MINCÍ 2023 NÁRODNÍ PARKY - KRKONOŠSKÝ NÁRODNÍ PARK

Kód: 11815
Novinka
Neohodnoceno
2 990 Kč
Skladem (2 ks)
 • Ročníková sada oběžných mincí ČR v kvalitě stand
 • Číslo: 42304-080
 • Emitent: Česká národní banka
 • Nominální hodnota: 88 CZK
 • Číslovaná emise: Ne
 • Certifikát: Ne
 • Ryzost: 0 / 1000
 • Váha: 86 g
 • Balení: Blistr
 • Mincovna: Česká mincovna,a.s.
 • Emise: Květen 2023
 
 
 
 
 
 
 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Nový cyklus, který připravuje Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou, představuje chráněné přírodní oblasti České republiky. První sada oběžných mincí je věnována Krkonošskému národnímu parku.

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky – izolovaným ostrovem severské a vysokohorské přírody uprostřed nížin a pahorkatin střední Evropy. Unikátní mozaika horských ekosystémů vznikla kombinací tisíciletých přírodních procesů a staleté činnosti člověka. Zatímco na úpatích a svazích narazíme na horské lesy, louky a mokřady, na hřebenech se setkáme s alpínskými trávníky, rašelinnými společenstvy a lišejníkovou tundrou. Rozmanitost místní flóry je největší ze středoevropských pohoří. Značné bylo i krkonošské nerostné bohatství. Objevení drahých kamenů a rud sem ve středověku přilákalo mnoho cizinců a spolu s dolováním se rozšířilo i sklářství, které si žádalo velké množství dřeva. Na holinách, které vznikly vykácením lesů, vyrůstaly hospodářské stavby, kde se takzvaní budaři věnovali zemědělství. S rozmachem turistiky se pak jejich příbytky měnily v turistické boudy. Strmý nárůst počtu turistů však vedl k výraznému poškozování krkonošské přírody. K ochraně rozmanité krajiny, výjimečných přírodních hodnot a bohaté historie zde proto roku 1963 vznikl nejstarší český národní park. Přirozená krása, snadná dostupnost a propracovaná infrastruktura zařadily KRNAP mezi pět nejnavštěvovanějších národních parků světa.

Živé i neživé krásy Krkonošského národního parku připomíná pamětní žeton z dílny Kristýny Šánové, DiS., který je nedílnou součástí sady. „Horní část reverzní strany žetonu patří nejvyššímu a zároveň nejznámějšímu bodu parku, kterým je Sněžka. Ve spodní části reverzu jsou zachyceny tři vzácné a chráněné krkonošské rostliny – prha arnika, zvonek český a hořec tolitovitý. Dvě z těchto květin se nacházejí přímo v logu KRNAPu. Protože přes 80 % plochy Krkonoš pokrývají lesy, v pozadí jsem použila motiv letokruhů dřeva, které vnímám jako symboliku přibývajících let národního parku… Horní část averzní strany je věnována Mumlavskému vodopádu, který patří k nejmohutnějším v České republice. Ve spodní části averzu najdete tři typická krkonošská zvířata – skokana hnědého, jelena evropského a sýce rousného. I zde se na pozadí objevuje motiv letokruhů,“ vysvětluje medailérka. V sadě oběžných mincí pochopitelně nemůže chybět oběživo – konkrétně šestice kovových platidel s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč. Jednotlivé mince nesou ročník 2023 a nikdy neprošly oběhem.

To vše je zasazeno do tematického balení v podobě knížečky, která slovem i obrazem přibližuje charakter národního parku.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: