Aktuální ceny drahých kovů: data se aktualizují

Stříbrná sběratelská euromince v nominální hodnotě 10 eur - Zdolání první osmitisícové hory (Nanga Parbat) slovenskými horolezci - 50. výročí

Kód: 9724
Neohodnoceno
1 790 Kč
Skladem (1 ks)
Materiál: Ag 900
Nominál: 10.00€
Náklad: 11000
Hmotnost: 18g
Průměr: 34mm
provedení: Proof
Datum emise: 08.07.2021
Výtvarný návrh: Mária Poldaufová
Rytec: Dalibor Schmidt
 
Mincovna Kremnica

Detailní informace

Detailní popis produktu

Na zeměkouli se nachází množství hor a pohoří, ale pouze 14 vrcholů, jejichž výška přesahuje 8.000 metrů. Před stoletím se rozpoutali v Himalájích a Karakorumu „závody“ národů o dosažení prvenství ve výstupu na vrchol 8-tisícových hor. V roce 1950 francouzští horolezci vystoupili na první - Annapurnu (8.091 m) av roce 1964 čínští horolezci dosáhli vrcholu poslední nezdolané osmitisícovky - Šiša Pangmy (8.013 m). Politické rozdělení tehdejšího světa způsobilo, že čeští a slovenští horolezci do tohoto zápasu zasáhnout nemohli. Po krátkém politickém oteplení se v roce 1969 podařilo I. Gálfymu zorganizovat Tatranskou expedici Himaláje s cílem vystoupit na Nanga Parbat (8.125 m). Expedice však vrcholu nedosáhla. O dva roky později neúnavný Gálfy sestavil druhou, 16člennou expedici, v níž byli horolezci převážně ze Slovenska. Opět po trase z Rakiotského údolí od začátku května neúnavně budovali výstupovou cestu a 11. července 1971 z posledního tábora ve výšce 7.600 m vyrazila čtveřice horolezců. Pouze dva z nich – Ivan Fiala a Michal Orolín – dosáhly hlavního vrcholu Nanga Parbatu. Tento úspěch vyvolal v československé, ale zejména slovenské veřejnosti vlnu nadšení. Ozvěna úspěchu se pak nesla ještě několika dalšími léty.

Lícní strana:

Na líci sběratelské euromince jsou horolezci Ivan Fiala a Michal Orolín, kteří spolu drží horolezecký cepín s československou vlajkou na vrcholu hory Nanga Parbat v roce 1971. Ivan Fiala drží karabinu, kterou zanechali na vrcholu hory. Ve spodní části mincovního pole je název státu „SLOVENSKO“. Pod ním je ve dvou řádcích označení nominální hodnoty sběratelské euromince „10 EURO“, letopočet „2021“ a státní znak Slovenské republiky.

Rubová strana:

Na rubu sběratelské euromince je pohled na vrchol Nanga Parbat, v jehož popředí je postava lezoucího horolezce. V horní části mincovního pole je ve dvou řádcích název hory „NANGA PARBAT“, nad ním je označení její výšky „8125 m“ a pod ním letopočet jejího zdolání slovenskými horolezci „1971“. V pravé spodní části mincovního pole jsou stylizované iniciály autorky výtvarného návrhu sběratelské euromince Marie Poldaufové „MP“ a značka Mincovny Kremnica, státní podnik, kterou tvoří zkratka „MK“ umístěná mezi dvěma razidly.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: