Aktuální ceny drahých kovů: data se aktualizují

Stříbrná mince Na kolech - Nákladní automobil Praga V3S proof

Kód: 12222
Novinka
Neohodnoceno
2 690 Kč
Skladem (1 ks)
 • Sběratelská série: Na kolech
 • Číslo: 76477-711
 • Emitent: Niue
 • Nominální hodnota: 1 NZD
 • Autor averzu: MgA. Martin Dašek
 • Autor reverzu: MgA. Martin Dašek
 • Číslovaná emise: Ne
 • Certifikát: Ne
 • Materiál: Stříbro
 • Ryzost: 999 / 1000
 • Váha: 31,1 g
 • Průměr: 37 mm
 • Balení: Blistr
 • Balení kapsle: Ano
 • Emise: Duben 2024

Detailní informace

Detailní popis produktu

Univerzální nákladní automobil Praga V3S, jehož nejvýznamnějším rysem byla bezkonkurenční průchodnost terénem, sice vznikl pro potřeby československ armády, ale zazářily také jeho civilní varianty. Hold mu vzdává dvaadvacátá stříbrná mince České mincovny z cyklu Na kolech.

Po druhé světové válce řešila československá armáda problémy s vozovým parkem. Počty vozidel byly nedostačující a řada z nich byla ve špatném technickém stavu. Údržbu znesnadňovala typová roztříštěnost – vedle zastaralých předválečných dopravních prostředků totiž vojákům sloužily kořistní stroje či vozy dodané v rámci poválečné pomoci. Stavy byly doplňovány mírně upravenými silničními nákladními automobily domácí provenience, ale ty nedokázaly splnit nemalé nároky armády. Podařilo se to až konstruktérům podniku Praga, jejichž vůz vstoupil do dějin motorismu pod zkratkou V3S – vojenský třítunový speciál. Prototyp byl dokončen na začátku roku 1952, a když pak začaly vojskové zkoušky, rychle se ukázalo, že Vejtřaska patří k nejlepším nákladním vozidlům své doby. Byla robustní a houževnatá, ale také jednoduchá, a tudíž spolehlivá i snadno opravitelná. Díky specifické konstrukci se třemi nápravami umístěnými vysoko nad osou otáčení kol měla neskutečné terénní schopnosti. Dokázala například zdolat 40 centimetrů vysokou kolmou překážku. Díky pohonu všech kol a nízké pohotovostní hmotnosti se nebořila ani v rozbahněné půdě. Nosnost činila tři tuny v terénu a pět tun na silnici. Automobil však měl i četné nedostatky – byl velmi hlučný, těžko ovladatelný a značně nepohodlný. Řidič musel mít hodně síly, zkušeností a odvahy. V létě mu pravou nohu spaloval motor, v zimě mu levá noha mrzla ode dveří. Zimní startování připomínalo šamanský obřad a uplatňovaly se při něm například hořící noviny nacpané do sání. Armáda však byla spokojená a postupně navyšovala objednávky. Základ tvořily valníky a skříňové verze. Vznikaly pojízdné dílny, radiovozy, ambulance či nosiče raketometů. Univerzální Vejtřaska sice vznikla pro potřeby vojáků, ale následně se bohatě uplatnila také v civilním životě – ve stavebnictví, lesnictví, těžbě a mnoha dalších odvětvích. Sériová výroba, která začala v roce 1953, trvala až do roku 1990. Celková produkce je odhadována na 130 000 vozů. Tisíce z nich – jeřáby, valníky nebo třeba fekální vozy – potkáváme na silnicích dodnes…

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, vévodí vyobrazení nákladního automobilu Praga V3S ze tříčtvrtečního pohledu. Doplňkovým motivem reliéfu je fekální savice. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné náležitosti – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2024. V návaznosti na název sběratelského cyklu je obvod averzu tvořen segmenty kol různých dopravních prostředků.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení v podobě leporela, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie.

Stříbro jako uchovatel hodnoty

Podobně jako zlato i stříbro nepodléhá znehodnocení. Naopak, je levnější a chrání proti inflaci stejně dobře. A právě proto jsou stříbrné mince mnohem lepší pro rychlejší a efektivnější nákupy. Nabízíme nejznámější stříbrné mince ze všech koutů světa, ať už sběratelské, investiční nebo památní.

Nebo naopak uvažujete o prodeji?

V tom případě nám napište. Rádi od vás nakoupíme. Kontaktujte nás na info@numismatika-buran.cz nebo vyplňte formulář zde.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: